Art. 21910 / 21911 - Security solenoid lock with latch - FAIL SECURE
Solenoid bolt for mortice fixing, with stainless steel front plate and armature plate, ideal for closing doors and shutters with iron or aluminium profiles managed by access controls. Also suitable for installation on wooden or PVC doors if combined with cooling circuit Art. 05216. Closed in the event of power failure, equipped with microswitch for latch position signalling and armature plate with magnet adjustable in extension if fitted with N.O. magnetic door position sensor. Standard horizontal operation, vertical operation possible on request.
PRODUCT CODE:
21910 / 21911
EMPLOYMENT:
Mortise solenoid bolt for closing doors and shutters with iron or aluminium profiles managed by access controls
PACKAGE:
Solenoid lock and armature plate
VARIANTS:
CHARACTERISTICS:
Solenoid bolt with stainless steel front plate and armature plate [21910 / 21911].
SPECIFICATIONS:
| Frontal dimension | 100 x 40 x 3 mm |
| Counterplate size | 100 x 40 x 3 mm |
| Body size | 30 x 30 x 70 mm |
| Latch size | 12 mm diameter Extension 14 mm |
| Power supply | 12 Vdc / 900 mA - ED 100% 24 Vdc / 450 mA - ED 100% |
| Deadbolt position microswitch | C. / N.A. / N.C. |
| Codes: | |
| 21910 | With N.O. magnetic sash position sensor |
| 21911 | Without magnetic sensor |
| Art. + AM | Manual release via knob |
| Operation | Horizontal Vertical (on request) |





