ITEM 14710TD / 14710TDN - Mini electromagnetic lock with handle and timer for condominium doors, for surface fixing - handle force up to 300 kg
Electric safety lock with electromagnetic anti-panic hold-open device (unlocked in the absence of power). Easily inserted on pre-existing doors. Needs no maintenance or adjustment over time. No mechanical wear and tear. Guaranteed door is always closed. Quiet operation. External opening by key switch, remote control or access control.
PRODUCT CODE:
14710TD / 14710TDN
EMPLOYMENT:
Security locking system for swing doors (e.g. CONDOMINIUM DOORS)
PACKAGE:
Electromagnet, counterplate and mounting accessories
VARIANTS:
CHARACTERISTICS:
Silver anodised aluminium body, counterplate with anti-magnetism residual pin. Version for APPLICATION with internal opening button and red/green LED. Internal reclosing timer adjustable by trimmer from 1 to 90 sec. Article available in two colours: silver [14710TD] or black [14710TDN].
SPECIFICATIONS:
| Body dimensions | 324 x 48 x 29 mm |
| Crankcase size with handle | 333 x 124 x 62 mm |
| Power supply | 12 / 24 Vdc |
| Current | 500 mA at 12 V / 250 mA at 24 V |
| Tensile force | Up to 300 kg |
| Status sensor | Yes, Hall-effect electronic for locked/unlocked door verification and two-colour LED signal button Red - Green |
| Relay output with C./N.O./N.C contacts. | Yes |
| Internal reclosure timer | Yes, adjustable by trimmer from 1 to 90 seconds |
| On request | Shims for handle or solenoid, see Art. 00147 or 00147N. |
| Codes | |
| 14710TD | Silver anodised aluminium body |
| 14710TDN | Black anodised aluminium body |

















