Art. 18104 / 18104RES - Hold open electromagnet with IP65 connection connector for swing or sliding fire doors - traction force > 140 kg
Holding electromagnet for swing or sliding counterweighted fire doors, with IP65 certified connection connector. Disconnected in the absence of current. Equipped with anti-magnetism residual magnetism pin and connection connector with anti-disturbance varistor.
N.B.: Supplied without counterplate (item to be purchased separately).
PRODUCT CODE:
18104 / 18104RES
EMPLOYMENT:
Holding solenoid for swing or sliding counterweighted fire doors
PACKAGE:
Electromagnet, supplied without armature plate (item to be ordered separately)
VARIANTS:
CHARACTERISTICS:
Galvanised steel base, nickel-plated electromagnet block [18104 / 18104RES].
SPECIFICATIONS:
| Dimensions Electromagnet | 50 mm diameter |
| Electromagnet base size | 65 x 65 x 3 mm |
| Power supply | 24 Vdc |
| Absorbed current | 70 mA |
| Tensile force (with electromagnet applied to its own plate) | > 140 kg (on request fixed reduced force to 20 kg see Art. + LF) |
| EN 1155 Compliance | Yes |
| Art. + LV: | |
| Power supply | 12 Vdc |
| Absorbed current | 120 mA |
| Art. + ALV: | Special coil and current rectifier circuit for 12 Vac solenoid operation |
| Power supply | 12 Vac |
| Absorbed current | 130 mA |
| Art. + AC: | Current rectifier circuit for 24 Vac solenoid operation |
| Power supply | 24 Vac |
| Absorbed current | 100 mA |
| Art. + HV: | Special coil for 48 Vdc solenoid operation |
| Power supply | 48 Vdc |
| Absorbed current | 40 mA |
| Art. + LF: | |
| Reduced tractive force (with electromagnet applied to its own plate) | 20 kg |
| Art. + M: | |
| Internal magnetic sensor with N.O. contact for | Report of attracted counterplate |
| Codes | |
| 18104 | Tractive force: > 140 kg |
| 18104RES | Tensile force: > 140 kg - Resin-coated winding |
| Art. + LV | 12 Vdc power supply |
| Art. + ALV | 12 Vac power supply |
| Art. + AC | 24 Vac power supply |
| Art. + HV | 48 Vdc power supply |
| Art. + LF | Reduced force 20 kg |
| Art. + M | Status sensor |





